Skip to content

315 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2007

Property Information

Block235.34
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description2F2G 121150
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,150
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
27%
Improvement Value:$209,900
73%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+5.3%
2024$4,949+13.7%
2023$4,352+0.4%
2022$4,332+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4366, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1940