Skip to content

6 Pine Bluff RoadToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block235.34
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
35%
Improvement Value:$132,200
65%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,721+5.3%
2024$3,535+4.2%
2023$3,392+0.4%
2022$3,377+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft776DeedBook 18278, Page 639Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940