Skip to content

7 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block235.34
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,600
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
16%
Improvement Value:$452,200
84%
Total Assessment$536,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,770+5.3%
2024$9,282+4.1%
2023$8,918+0.4%
2022$8,879+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 15866, Page 251Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10766, Page 347

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10089, Page 1951