Skip to content

173 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1951
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block235.50
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,116
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
58%
Improvement Value:$81,300
42%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+5.3%
2024$3,346-8.9%
2023$3,672+0.4%
2022$3,656+4.5%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-000637-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,116DeedBook 19273, Page 101Recorded1/11/2023

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4994, Page 230

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4894, Page 472

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4648, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1951