Skip to content

271 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block235
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,780
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
19%
Improvement Value:$432,900
81%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,782+5.3%
2024$9,294-8.3%
2023$10,134+0.4%
2022$10,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,780DeedBook 19456, Page 1636Recorded8/11/2023

Property Sale

Sale
$537,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 18097, Page 280Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 16806, Page 568Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12902, Page 1832

Property Built

Built

Year Built: 2004