Skip to content

314 West Green Island RdToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block235
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,465
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
23%
Improvement Value:$385,100
77%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+5.3%
2024$8,674+15.7%
2023$7,494+0.4%
2022$7,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5209, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1994