Skip to content

158 Blue Sea LaneToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block235
Lot5.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,838
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
27%
Improvement Value:$265,100
73%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+5.3%
2024$6,285+10.5%
2023$5,690+0.4%
2022$5,665+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5307, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1993