Skip to content

150 Blue Sea LaneToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block235
Lot5.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,129
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
39%
Improvement Value:$269,100
61%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+5.3%
2024$7,635+0.1%
2023$7,629+0.4%
2022$7,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 14661, Page 378

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5083, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1992