Skip to content

143 Blue Sea LaneToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block235
Lot5.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,534
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,700
39%
Improvement Value:$347,000
61%
Total Assessment$567,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,343+5.3%
2024$9,827+17.1%
2023$8,393+0.4%
2022$8,356+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 15711, Page 1745Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5025, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1992