Skip to content

203 Atsion WayToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block235
Lot5.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,312
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
27%
Improvement Value:$378,300
73%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,442+5.3%
2024$8,970+9.4%
2023$8,196+0.4%
2022$8,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 16848, Page 1047Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5228, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1993