Skip to content

239 Atsion WayToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 1, 1994

Property Information

Block235
Lot5.23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage1,563
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,500
49%
Improvement Value:$191,900
51%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+5.3%
2024$6,498+6.6%
2023$6,095+0.4%
2022$6,068+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5152, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1993