Skip to content

255 Atsion WayToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block235
Lot5.27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,208
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$251,700
57%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,048+5.3%
2024$7,646+3.9%
2023$7,359+0.4%
2022$7,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 15173, Page 1259

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 10411, Page 318

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5286, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1994