Skip to content

240 Atsion WayToms River, NJ 08753

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block235
Lot5.33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage1,395
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
38%
Improvement Value:$215,300
62%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,364+5.3%
2024$6,046+3.7%
2023$5,833+0.4%
2022$5,807+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,395DeedBook 20242, Page 1694Recorded12/30/2025

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,395DeedBook 20134, Page 605Recorded9/16/2025

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10293, Page 577

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5074, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1993