Skip to content

216 Atsion WayToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block235
Lot5.39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage1,970
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
27%
Improvement Value:$296,000
73%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434+5.3%
2024$7,062+3.6%
2023$6,815+0.4%
2022$6,785+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,970DeedBook 19329, Page 1571Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,980DeedBook 18868, Page 1918Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5032, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1992