Skip to content

302 Atsion WayToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block235
Lot5.40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage1,564
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
31%
Improvement Value:$254,300
69%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.3%
2024$6,341+5.0%
2023$6,040+0.4%
2022$6,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 16756, Page 918Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12617, Page 545

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 10434, Page 1468

Property Sale

Sale
$119,775
DeedBook 5105, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1993