Skip to content

159 Blue Sea LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 24, 2012

Property Information

Block235
Lot5.44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,408
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
28%
Improvement Value:$360,000
72%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+5.3%
2024$8,655+5.6%
2023$8,198+0.4%
2022$8,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 15266, Page 972

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10083, Page 189

Property Sale

Sale
$170,400
DeedBook 5140, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1994