Skip to content

1894 Ada CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block235
Lot53.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,004
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
21%
Improvement Value:$314,100
79%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,290+5.3%
2024$6,926+5.6%
2023$6,557+0.4%
2022$6,528+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 17375, Page 56Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 10450, Page 1414

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5606, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1998