Skip to content

1886 Ada CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block235
Lot53.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,836
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
26%
Improvement Value:$290,300
74%
Total Assessment$392,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,148+5.3%
2024$6,791-0.8%
2023$6,845+6.9%
2022$6,402+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 17363, Page 1120Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$163,150
DeedBook 5557, Page 451