Skip to content

1887 Ada CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2000

Property Information

Block235
Lot53.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,676
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$261,200
71%
Total Assessment$369,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,727+5.3%
2024$6,391+5.6%
2023$6,053+0.4%
2022$6,026+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$162,110
DeedBook 5567, Page 334