Skip to content

277 Jill CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block236.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,713
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$314,600
76%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+5.3%
2024$7,177+19.1%
2023$6,028+0.4%
2022$6,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,713DeedBook 20165, Page 165

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 15046, Page 119

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5523, Page 354

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4717, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1980