Skip to content

159 Reflection RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Aug 14, 2001

Property Information

Block236.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,680
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
28%
Improvement Value:$257,000
72%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+5.3%
2024$6,214+5.4%
2023$5,898+0.4%
2022$5,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10517, Page 1419

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5414, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1985