Skip to content

131 Reflection RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block236.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,825
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
27%
Improvement Value:$249,100
73%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,251+5.3%
2024$5,939-1.0%
2023$6,000+0.4%
2022$5,974+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 12719, Page 1772

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4957, Page 795

Property Sale

Sale
$83,540
DeedBook 4286, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1985