Skip to content

290 Jill CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block236.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$273,000
75%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+5.3%
2024$6,318+9.2%
2023$5,785+0.4%
2022$5,760+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,536DeedBook 18471, Page 315Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3982, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1979