Skip to content

282 Jill CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block236.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$238,300
72%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,055+5.3%
2024$5,752+1.2%
2023$5,683+0.4%
2022$5,658+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,536DeedBook 19797, Page 1309Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4512, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1980