Skip to content

274 Jill CourtToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block236.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,900
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$248,200
73%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,162+5.3%
2024$5,854+3.1%
2023$5,678+0.4%
2022$5,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5611, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1980