Skip to content

163 Reflection RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block236.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,961
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
38%
Improvement Value:$233,100
62%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,834+5.3%
2024$6,493-1.0%
2023$6,557+0.4%
2022$6,528+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 16814, Page 1198Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 16305, Page 1Recorded1/29/2016

Property Sale

Sale
$242,895
DeedBook 10511, Page 1281

Property Sale

Sale
$85,540
DeedBook 4337, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1985