Skip to content

89 Shining WayToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$76,990
Last Sale Date
Apr 26, 1985

Property Information

Block236.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,337
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
24%
Improvement Value:$362,100
76%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,638+5.3%
2024$8,207+11.1%
2023$7,389+0.4%
2022$7,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,990
DeedBook 4302, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1985