Skip to content

88 Reflection RoadToms River, NJ 08753

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block236.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2F2G DAV 2240
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
28%
Improvement Value:$290,800
72%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$5,426+5.9%
2012$5,122+10.8%
2011$4,624-3.1%
2010$4,773+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 15251, Page 457

Property Sale

Sale
$92,740
DeedBook 4292, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1985