Skip to content

76 Reflection RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block236.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$210,800
72%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,371+5.3%
2024$5,103+14.0%
2023$4,476+0.4%
2022$4,457+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 13597, Page 1070

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10695, Page 498

Property Sale

Sale
$66,240
DeedBook 4206, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1984