Skip to content

72 Reflection RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block236.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,629
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
26%
Improvement Value:$238,900
74%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883+5.3%
2024$5,589+8.8%
2023$5,136+0.4%
2022$5,113+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,629DeedBook 18685, Page 440Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 16383, Page 1007Recorded5/5/2016

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4219, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1984