Skip to content

102 Shining WayToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block236.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,236
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$194,100
69%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+5.3%
2024$4,883-0.4%
2023$4,901+0.4%
2022$4,879+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$221,450

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 17319, Page 1091Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 13740, Page 342

Property Sale

Sale
$68,490
DeedBook 4283, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1985