Skip to content

207 Larue LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block236
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,924
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$239,100
71%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+5.3%
2024$5,870+7.0%
2023$5,488+0.5%
2022$5,463+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,924DeedBook 18669, Page 479Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5150, Page 696