Skip to content

215 Larue LaneToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block236
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
34%
Improvement Value:$218,300
66%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+5.3%
2024$5,717+2.3%
2023$5,591+0.4%
2022$5,566+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11559, Page 343

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5162, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1994