Skip to content

213 Falling Oaks RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block236
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
29%
Improvement Value:$293,000
71%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,311+5.4%
2024$6,934+11.5%
2023$6,220+0.5%
2022$6,191+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14519, Page 432

Property Sale

Sale
$94,490
DeedBook 4341, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1985