Skip to content

217 Falling Oaks RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$515,500
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block236
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,760
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
26%
Improvement Value:$348,800
74%
Total Assessment$472,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+5.3%
2024$8,184+9.2%
2023$7,497+0.4%
2022$7,463+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,500
Sq Ft2,760DeedBook 18906, Page 1309Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5177, Page 459

Property Sale

Sale
$98,740
DeedBook 4365, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1985