Skip to content

216 Falling Oaks RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$86,490
Last Sale Date
Aug 15, 1985

Property Information

Block236
Lot2.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,976
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
19%
Improvement Value:$561,500
81%
Total Assessment$689,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,563+5.3%
2024$11,935+6.5%
2023$11,211+0.4%
2022$11,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,490
DeedBook 4340, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1985