Skip to content

208 Falling Oaks RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block236
Lot2.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,376
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
33%
Improvement Value:$198,900
67%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,410+5.3%
2024$5,139+17.8%
2023$4,362+0.4%
2022$4,342+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 14363, Page 1875

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10868, Page 8

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5605, Page 617

Property Sale

Sale
$71,990
DeedBook 4344, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1985