Skip to content

70 Periwinkle LaneToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block238
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
31%
Improvement Value:$191,900
69%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+5.3%
2024$4,810+1.8%
2023$4,724+0.4%
2022$4,703+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16203, Page 869Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 15815, Page 1259

Property Built

Built

Year Built: 1965