Skip to content

71 Shasta LaneToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block245
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,592
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
30%
Improvement Value:$196,000
70%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+0.1%
2024$4,881+8.0%
2023$4,519+0.4%
2022$4,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 17199, Page 493Recorded8/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$27,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972