Skip to content

191 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block249
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,028
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
50%
Improvement Value:$105,900
50%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,861+5.3%
2024$3,668-5.6%
2023$3,887+0.4%
2022$3,870+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft1,028DeedBook 16576, Page 756Recorded11/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4748, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1953