Skip to content

206 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 1, 1989

Property Information

Block254
Lot29.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,724
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
21%
Improvement Value:$409,100
79%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,494+5.3%
2024$9,020+5.2%
2023$8,573+0.4%
2022$8,535+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4765, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1989