Skip to content

196 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block256
Lot25.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,438
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
22%
Improvement Value:$333,600
78%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754+5.3%
2024$7,367+6.9%
2023$6,894+0.4%
2022$6,864+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,326
DeedBook 4346, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1985