Skip to content

204 Arkansas AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block257
Lot40.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,300
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
31%
Improvement Value:$201,400
69%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+5.3%
2024$5,079+30.8%
2023$3,884+0.5%
2022$3,866+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,300DeedBook 19670, Page 1922Recorded5/1/2024

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4531, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1987