Skip to content

243 Arkansas AveToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block260
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1829
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,822
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
19%
Improvement Value:$332,700
81%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+5.3%
2024$7,109+6.1%
2023$6,702+0.4%
2022$6,673+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 17330, Page 1030Recorded12/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018