Skip to content

246 Alabama AvenueToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block260
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2313
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,334
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
16%
Improvement Value:$408,700
84%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,904+5.3%
2024$8,459+11.5%
2023$7,584+0.4%
2022$7,551+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft2,334DeedBook 19697, Page 45Recorded5/31/2024

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,334DeedBook 19040, Page 1905Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,313DeedBook 17568, Page 1047Recorded8/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 16995, Page 372