Skip to content

316 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block266
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,204
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
17%
Improvement Value:$436,500
83%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629+5.3%
2024$9,148+3.7%
2023$8,825+0.4%
2022$8,787+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft3,204DeedBook 19700, Page 168Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4338, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1979