Skip to content

66 Twelfth StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block267
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,980
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
23%
Improvement Value:$290,900
77%
Total Assessment$376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,617+1.4%
2024$6,524+20.8%
2023$5,401+0.4%
2022$5,377+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 17179, Page 1580Recorded7/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5594, Page 407

Property Sale

SaleMulti
$28,670
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972