Skip to content

70 Fourteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block269
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,376
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$186,200
66%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,892+5.5%
2024$4,635+20.7%
2023$3,839+0.5%
2022$3,821+4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,900
Sq Ft1,376DeedBook 18398, Page 1521Recorded4/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 4360, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1977