Skip to content

55 Sixteenth StreetToms River, NJ 08753

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block272
Lot36.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,512
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
16%
Improvement Value:$424,500
84%
Total Assessment$506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+5.3%
2024$8,768+6.7%
2023$8,218+0.4%
2022$8,182+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,512DeedBook 19931, Page 1127Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 15839, Page 1897Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12203, Page 1937

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11369, Page 72

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5514, Page 747