Skip to content

56 Estate Point RoadToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block272
Lot36.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,358
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
21%
Improvement Value:$527,400
79%
Total Assessment$666,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,169+5.3%
2024$10,611+11.6%
2023$9,507+0.4%
2022$9,466+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,375,000
Sq Ft2,358DeedBook 19555, Page 941Recorded12/7/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 16984, Page 1409Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5514, Page 744